Kada je 2011. godine odlučio da organizuje međunarodni sportski simpozij “Simposar”, idejni tvorac, sportski novinar i komentator Sabahudin Topalbećirević želio je da Sarajevo i BiH vrati na sportsku mapu regije i Evrope.
Svjestan da u našem gradu i državi postoji veliki broj mladih talentovanih sportista, ali da nedostaje infrastruktura, kao i svaki drugi oblik logističke podrške, želio je da dovede najbolje svjetske trenere, igrače, stručnjake koji će svojim predavanjima i radionicama pomoći bh.sportskim radnicima. Dakle, SIMPOSAR je počeo kao ideja skupljanja sportskih profesionalaca, analitičara i sportista u svrhu otvaranja diskusije o budućnosti sporta u našem regionu i kreiranja strategija i preporuka za zajedničke investicije i projekte.
Za sve učesnike Simposara obezbijedili smo mogućnost smještaja u vrhunskim hotelima sa 4 i 5 zvjezdica, u neposrednoj blizini mjesta održavanja. Smještaj uključuje doručak, kasni checkout i po potrebi organizovan transfer do lokacije događaja.
Za sve informacije i rezervacije, zainteresovani mogu poslati upit na: info@simposar.ba
U DOBROM STE DRUŠTVU
Drugi o nama
U životu svakog čovjeka ono što te determinira je proces i svi izazovi na tom putu, a ne samo cilj.
Smisao je svaki dan raditi na sebi i davati svoj maksimum.
Simposar i naš Baho su personifikacija gore navedenih vrijednosti, a što je najvažnije, poštenja, poniznosti i ljudskosti. Zato sa ponosom mogu reći da mi je čast što sam postao dio takvog projekta, kao i prijatelj sa mojim Bahom.
Veselim se idućem Simposaru jer kroz i nakon njega, uvijek budem bogatiji za znanja o novim procesima, iskustvima i što je najvažnije, prijateljstvima.Joško Jeličić - bivši fudbaler Dinama Zagreb, Hajduka i Seville, danas cijenjeni fudbalski analitičar
Simposar je već godinama najprestižniji sportski simpozij u regiji. Mjesto na kom se permanentno podižu vrijednosti i standardi.
Za mene osobno, razmjene mišljenja i znanja stečena na Simposaru su od neprocjenjivog značaja.
Moje iskrene čestitke doajenu sportskog novinarstva g. Sabahudinu Topalbećireviću za neizmjerne zasluge u organizaciji Simposara.Neven Spahija - proslavljeni košarkaški trener
Bilo je to jedno lijepo iskustvo, dani kad je sport bio ponovo spojnica radosti, napretka, inovacija, izmjene iskustava i mišljenja.
Simposar i Baho su na jedan kreativan način napravili mjesto prepoznavanja prošlosti ali i ukazivanja na bolju budućnost.
Impresivno je bilo slušati legende različitih sportova kako sa toliko entuzijazma pričaju o svom sportu u želji da ga poboljšaju i unaprijede.
Vrlo sam zahvalan i na prikazivanju filma Magična Sedmica, isto tako i na reakcijama poslije toga.
Hvala Baho!Toni Kukoč - NBA šampion s Chicago Bullsima, član Kuće slavnih, evropska i svjetska košarkaška legenda
I discovered Simposar a couple of years ago when I was invited (and honored) to Sarajevo by the mind and driving force of the conference, the volcanic Bosnian journalist-director Baho Topalbećirević.
I had previously heard about Simposar, but it is one thing to read about it in the media and quite another to experience it firsthand.
I was pleasantly impressed by the impeccable organization and the apt choice of sports topics to be discussed (as well as the applauded docu-films launched now annually by Baho).
The symposium is inspiring for sports enthusiasts from all over the former Yugoslavia... From the next edition in September, Simposar will fly higher and higher... Simposar: ad maiora semper.Massimo Franchi - italijanski sportski novinar i kolumnista “Tuttosporta”, jedan od najpriznatijih evropskih dopisnika
Kao Aljoša Asanović, imao sam čast sudjelovati na Sportskom simpoziju u Sarajevu – događaju koji je okupio stručnjake, sportaše i entuzijaste iz različitih područja sporta.
Bilo je to nevjerojatno iskustvo, gdje su se raspravljali najnoviji trendovi, istraživanja i inovacije u sportu, a također su se stvorile prilike za umrežavanje i razmjenu ideja.
Sarajevo je još jednom dokazalo da je grad koji živi sport, a svaki trenutak proveden na simpoziju bio je prilika za osobni i profesionalni razvoj.
S nestrpljenjem čekam iduće okupljanje, jer je svaki susret ovakve vrste pravi poticaj za budućnost sporta.Aljoša Asanović - bivši reprezentativac Hrvatske, član "Vatrenih" iz 1998. i igrač klubova kao što su Hajduk, Derby County i Napoli
Simposar Sabahudina Topalbećirevića – Bahe, unio je svježinu u sportski medijski prostor.
Od početne zdrave ideje, tokom godina se razvio u nezaobilazno mjesto sporta, sportaša i velikih imena – onih koji su nas nekad razveseljavali i impresionirali.
Njihove životne priče, utkane senzibilitetom istinskog novinara, našle su put dalje od naših prostora.
Simposar je mjesto pozitivnih vibracija i susreta gdje nema pobjednika i poraženih.
Izvući iz sporta tu dimenziju mogu samo oni koji poznaju i cijene sport. Simposar i njegov tvorac Baho su to uspjeli.Željko Pavličević - proslavljeni hrvatski košarkaški trener, evropski prvak sa KK Jugoplastikom i KK Cibonom
Simposar – balkanski sinonim za fudbal, druženje, empatiju i znanje.
Dođeš jednom i ostaneš zauvijek – s pozivom i bez njega!Rade Bogdanović - bivši reprezentativac Jugoslavije i fudbaler Atlética Madrid, Werdera i Partizana, danas TV analitičar
Nisam Jugo, niti bilo kakav drugi tip nostalgičara. Taj tip osećanja ostavljam nešto nežnijim i tananijim tipovima nego što sam ja.
Možda pomalo naivno, jer već 55 godina nisam tinejdžer, ja se radujem onome što će biti, znajući da je ono što je prošlo – bilo. Što bi rekao Crnjanski – tout passe. Da, sve prolazi i sve se menja (Heraklit, a citira ga Johnny).
Dakle, bez mrve nostalgije i sa bezbedne istorijske distance, izjavljujem da je Topal svojim filmovima empirijski objasnio da je Jugoslavija bila rodno mesto ljudi koji bi u svakoj zemlji bili veliki i značajni.
Čast mi je što sam imao veličanstvenu privilegiju da drugujem sa većinom njih (a neke mulce sam i trenirao). Ne znam za politiku. Ne znam za ekonomiju. Međutim, znam da smo u sportu bili svetska elita.Božidar Boža Maljković - jedan od najtrofejnijih evropskih košarkaških trenera
SIMPOSAR 2025.
Medijski pokrovitelji
NAŠI
Ambasadori
Robert Jarni
Robert Jarni, rođen 26. oktobra 1968. godine u Čakovcu, bio je brz, prodoran i neumoran igrač – simbol moderne igre na poziciji lijevog beka. Svojom ofanzivnom igrom dao je dodatnu dimenziju reprezentaciji Hrvatske koja je 1998. osvojila bronzu na Svjetskom prvenstvu.
Klupska karijera uključivala je nastupe za Hajduk, Juventus, Real Betis, Las Palmas i Panathinaikos. Nakon igračke karijere, Jarni se posvetio trenerskom radu, posebno s mladim selekcijama.
Na Simposaru je ostavio utisak jednostavnog, vedrog i iskrenog čovjeka koji ne voli pompe, ali se u tišini ponaša kao šampion. Jarni je ambasador koji ne traži reflektore – reflektori sami prate njega.
Igor Štimac
Igor Štimac, rođen 6. septembra 1967. godine u Metkoviću, bio je jedan od najpouzdanijih defanzivaca u generaciji koja je Hrvatskoj donijela bronzu na SP 1998. godine. Igrao je za Hajduk Split, Derby County i West Ham, ostavljajući trag i na terenu i van njega.
Štimac je kasnije izgradio respektabilnu trenersku karijeru, predvodeći i reprezentaciju Hrvatske, a trenutno vodi nacionalni tim Indije.
Igor je čovjek s gardom, stavom i jasnim porukama – uvijek otvoren, direktan i bez dlake na jeziku. Zato je kao ambasador Simposara vrijedan ne samo zbog karijere, već i zbog integriteta koji nosi.
Aljoša Asanović
Aljoša Asanović, rođen 14. decembra 1965. godine u Splitu, jedan je od najfinijih tehničara u historiji hrvatskog fudbala. Igrao je za klubove poput Hajduka, Montpelliera, Derby Countyja i Napolija, a posebno je blistao u dresu reprezentacije Hrvatske, s kojom je osvojio treće mjesto na Svjetskom prvenstvu 1998. godine.
Nakon karijere, prešao je u trenerske vode, vodeći između ostalih i reprezentaciju Zambije.
Asanović je na Simposaru uvijek dočekivan s velikim poštovanjem, jer ne donosi samo iskustvo velikih terena, nego i otvorenost, šarm i čovječnost. On je ambasador koji zna spojiti vrhunski sport i ljudsku toplinu.
Predrag Pašić
Predrag Pašić, rođen 18. oktobra 1958. godine u Sarajevu, bio je jedan od najelegantnijih ofanzivnih veznih igrača svoje generacije. Najveći dio karijere proveo je u FK Sarajevo, a potom nastupao i za njemački VfB Stuttgart, gdje je ostavio upečatljiv trag.
Ipak, ono što Pašića izdvaja nije samo njegov fudbalski talenat, već i moralni kompas – ostao je u Sarajevu tokom opsade i osnovao školu fudbala “Bubamara”, gdje je sport postao instrument jedinstva i nade.
Predrag Pašić je ambasador koji ne priča mnogo, ali kada priča – govori istinu. Njegovo prisustvo unosi tišinu koja nosi težinu vrijednosti.
Husref Musemić
Husref Musemić rođen je 4. jula 1961. godine u Janji, Bosna i Hercegovina. Kao napadač, bio je zaštitno lice FK Sarajevo tokom 1980-ih, gdje je ostavio neizbrisiv trag. Igrao je i za Crvenu zvezdu, s kojom je osvojio titulu prvaka Jugoslavije, te nastupao u Engleskoj i Njemačkoj.
Nakon igračke karijere, posvetio se trenerskom poslu i vodio brojne klubove, uključujući i svoj matični FK Sarajevo, s kojim je osvajao Premijer ligu BiH.
Njegova posvećenost klubu, bh. fudbalu i zajednici, čini ga istinskim simbolom sportskog identiteta Sarajeva. Musemić je ambasador koji zna šta znači voditi i kad ide i kad ne ide – zbog toga je pravi čovjek na pravom mjestu u porodici Simposara.